Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bądzcie z nami - Nr KRS 0000152522 Nr Konta: 081240 4719 1111 0000 5184 4280 OPP
O nas Aktualności Nasi przyjaciele Darowizna 1% podatku Kontakt
 
 
Znajdujesz się na: Aktualności25 lat w teatrze Bagatela!


Stronę redaguje Ola Dinges


gieka.pl
Aktualności
1527409580_SPN-Bagatela2018_147.jpg
25 lat w teatrze Bagatela!

Pierwszy występ podopiecznych Stowarzyszenia - wrzesień 1992 - sala gimnastyczna SOSW nr 4 w Krakowie. Zauroczone przedstawieniem Prezes Stowarzyszenia - Cecylia Chrząścik oraz Red. Radia Kraków - Teresa Kasperkiewicz wspólnie doszły do wniosku, że przedstawienie to powinny zobaczyć dzieci ze szkół masowych na scenie teatru. Kontakt z teatrem Bagatela pomógł nawiązać pan Roman Ficek - przyjaciel SPN - Kawaler Orderu Uśmiechu.

I tak to się zaczęło! 

18 maja 2018 roku równo o godzinie 10 stuknęło nam 25 lat naszych spotkań na scenie teatru.

Historię naszych spotkań udokumentowali nauczyciele SOSW im. Jana Pawła II w prezentacji multimedialnej. Było radośnie. Wielu z nas uczestniczących w tych spotkaniach odnalazło siebie na zdjęciach sprzed lat. Klimat tych zdjęć zawdzięczmy niezwykłej umiejętności przemiany uczuć w obrazy autora zdjęć - pana Piotra Kubica, który w kadrze zatrzymał roześmiane twarze naszych artystów, troskę i przejęcie ich opiekunów oraz podziw w oczach widzów, szczęście i spełnienie w oczach organizatorów.

Film znakomicie oddał również zaangażowanie pomagających nam harcerzy, życzliwość pracowników teatru.

Na scenę wkroczył orszak dzieci z serduszkami, reprezentującymi każdą z placówek. Otoczył prezesów Stowarzyszenia oraz reprezentującą Dyrektora Teatru - panią Aleksandrę i pana Piotra. Trudno opisać tę chwilę wzruszenia.

Janusz Korczak mówił: - Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Scenę oddaliśmy naszym artystom.

Jako pierwsza "Chatka Puchatka" zabrała widzów w podwodny świat Muzykolandii. 

Pojawiły się żółwie, perełki w muszelkach, syreny, Neptun siedzący na tronie i przezroczyste meduzy. Jak zawsze - przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Przedszkolaczki z Przedszkola 151 przedstawiły historię przyjaciół - Ali i Wojtka, którzy się pokłócili i robili sobie różnego rodzaju złośliwości. Naprawić ich przyjaźń postanowiły zwierzęta: kot i mysz, a pomógł im w tym księżyc i kwiat bzu. Przesłaniem przedstawienia był tytuł; "Każdy jest piękny".

Zgodnie z tradycją, a zwłaszcza przy jubileuszowej okazji, uhonorowaliśmy odznakami Stowarzyszenia - złotymi i srebrnymi słoneczkami naszych przyjaciół:

 • Danuta Malik - terapeutka ŚDS Leonardo - złote słoneczko
 • Krystyna Morawiec - terapeuyka ŚDS Leonardo - złote słoneczko
 • Grażyna Pyrzanowska terapeutka ŚDS Leonardo - złote słoneczko
 • Andrzej Gruszecki "Artystyczna Oprawa Obrazów"  - srebrne słoneczko
 • Donata Nieć-Jaremska - Dyrektor Przedszkola "Chatka Puchatka" - srebrne słoneczko
 • Paulina Repetowska - wychowawczyni ZSS nr 6 - srebrne słoneczko
 • Magdalena Treśka-Kiryłów - wychowawczyni ZSS nr 6 - srebrne słoneczko
 • Regina Jasiurkowska - wychowawczyni ZSS nr 6 - srebrne słoneczko
 • Monika Jaworska - wychowawczyni - Przedszkole nr 151

Kolejna niespodzianka to niezwykle barwna opowieść pt.„Bollywood” w wykonaniu  Grupy Teatralnej „RADOŚĆ”, uczniów SOSW nr 3. Spektakl opowiada historię opartą na baśni hinduskiej, całość prezentowana byłą na tle pokazu mulimedialnego.

Grupa teatralna „ PiK”- Piękni i Kreatywni”  złożona z uczniów  SOSW nr 6 im. Jana Pawła II przedstawiła spektakl zatyułowany "Głębia", którego myślą przewodnią było pytanie o to, co w życiu jest najważniejsze. Pośród przepięknych scen z udziałem meduz i rozgwiazd,  główny bohater - Ośmiorniczek - przeżywa swoje przygody, spotykając  Konika Morskiego  i inne morskie stworzenia odkrywa, co w życiu jest najważniejsze.

Następnie scenę przejęła Grupa teatralną„GRANADA ”- z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w przedstawieniu: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. 

Pewnego dnia z Krakowskiego Rynku znika Pani sprzedająca obwarzanki i tym samym wieloletnia tradycja zostaje zaburzona. Na ratunek wyrusza prywatny detektyw Arkadiusz Lupa, który przeprowadza swoje śledztwo. Przemierzając krakowskie ulice szuka śladów zaginionej kobiety. Po drodze spotyka niezwykłe osobliwości. 

Spektakl zatytułowany „Mam Talent – Moja Twarz Brzmi Znajomo, oczekiwanej jak zwykle, grupy MIT z ŚDS Leonardo, oczarował wszystkich, a ogromne emocje wzbudziło pojawienie się Agnieszki Chylińskiej i MIchała Wiśniewskiego - w których brawurowo wcieliła się Madzia.

Na pożegnanie wystąpił zespół z SOSW im. Poczty Polskiej ze Skawiny w przedstawieniu pt. "Skrzypek na dachu". Na początku bawiliśmy się przy ostrych rytmach rock`n'rolla, aby później przenieść się do Barcelony.

Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Prof. Jacka Majchrowskiego, którego reprezentowała pani Marzena Paszkot - Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

W związku z jubileuszem Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźcie z nami" nagrodziło kółka teatralne placówek dyplomami oraz dotacjami na działalność, a dzieci i uczniów słodkościami. 

Byli z nami również pani Red. Iwona Kucharska, której pióro to  serce  oraz pan Red. Nacz. Ryszard Rzebko z Magazynu Osób Niepełnosprawnych "Nasze Sprawy"

Widownię wypełnili, w ramach integracji, jak zwykle, uczniowie ze szkół krakowskich:

 • szkoły nr 36 i nr 4
 • szkoły podst z Miechowa
 • Zespołu Szkół w Laskowej
 • Zespołu Szkół w Korzkwi

Patronat medialny:

 • TVP Oddział Kraków,
 • Radio Kraków,
 • Magazyn Osób Niepełnosprawnych "Nasze Sprawy"
 • Gazeta Krakowska
SPN "Bądzcie z nami"
ul. Piekarska 3
31-067 Kraków

tel./fax +48 (12) 637 33 94
tel. kom. +48 602 188 766
tel. +48 (12) 430 63 13

więcej...

Strony www OSI GO3.pl

Odwiedziło nas osób